Политика

Шахпаска: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, вработените во јавниот сектор за септември ќе добијат повисока плата за 5 отсто (ВИДЕО)

„Вработените во јавниот сектор за месец септември ќе добијат повисока плата за пет проценти од досегашната. Платата ќе биде исплатена во законски предвидениот рок до 15-ти во месецот. Владата предводена од СДСМ за ова покачување на платите и за подобрување на животниот стандард има обезбедено финансиски средства“, реагира Јагода Шахпаска, пратеничка од СДСМ и коалицијата на пресот на Стаменковска.

„ВМРО-ДПМНЕ и нејзините пратеници шират лажни вести и создаваат лажна грижа кај граѓаните. За разлика од ВМРО-ДПМНЕ која парите ги трошеше на барок и стиропор, СДСМ се грижи грижи за граѓаните и обезбедува средства за подобрување на нивниот стандард“, вели Шахпаска.

Поврзани вести

Левица: Работниците во „Брако“ работат незаштитени

Спасовски: Важно е за иднината на државата да се донесе Закон за ЈО (ВИДЕО)

Влатко Зорба

ГДУ: Македонија може да ги врати младите дома младите тие знаат како да заработуваат, но им недостигаат фер услови за бизнис

Средба Мицкоски – Палмер: Интензивни односи и соработка со САД

user3

Груби со благодарност до Зибери за поддршката и го поканил да стане активен дел од структуирањето

Никола Поповски

СДСМ: Според Индексот на владеење Северна Македонија е лидер во регионот, на прав пат сме и ќе продолжиме со реформите во судството и администрацијата