Политика

Шекеринска: Николоски се пазари со дивоградби и го загрозува нашиот статус во УНЕСКО (ВИДЕО)

Заменик претседателката на СДСМ и носител на листа во изборната единица пет – Радмила Шекеринска, денес ги коментираше ново објавените разговори во кои се слуша како кандидатот за пратеник Александар Николоски договара со обвинетиот Миле Јанакиески да се дозволи узурпација на охридското крајбрежје и да се дозволат дивоградби како дел од предизборно пазарење за гласови со ДУИ.

„Денеска слушаме дека додека Владата се бори против дивоградбите, конкретно, со конкретни акции, со конкретни дела, некои луѓе ги користеле дивоградбите за да се пазарат пред избори. Затоа статусот на УНЕСКО ни беше загрозен, затоа што ВМРО-ДПМНЕ играше политика со дивоградбите, си играше политика со Охрид и го користеше и Охрид и статусот на УНЕСКО, како монета за поткусурување во нивните меѓупартиски битки“, вели Шекеринска.

Поврзани вести

СДСМ: Сите анализи покажуваат дека мерките што ги предлага ВМРО ДПМНЕ се несериозни

Берта Китинска

ЕУ денеска формално одлучува за почетокот на преговорите со Северна Македонија

Заев саркастично: „Бомбите“ ги пуштил Забрчанец

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Шилегов покажува колку е некултурен по емисии, Скопје тоне во смет

Влатко Зорба

Мицкоски: Избори кон крајот на август или почеток на септември

На потег е Џафери, ќе го свика ли Собранието?

Берта Китинска