Политика

Сијарто утре во Скопје, ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како и со други високи претставници на земјава.

Како што соопшти МНР, соработката во справувањето со глобалната пандемија COVID-19 ќе биде во фокусот на разговорите, а во тој контекст заедно со унгарската делегација ќе пристигне и конкретна помош за Северна Македонија, за полесно надминување на овие предизвици.

-Воедно, за време на средбата ќе се разменат и информации за натамошните чекори во европската агенда на земјата по добивањето на позитивната одлука на Советот за општи работи на ЕУ за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија. Ќе бидат разгледани и билатералните односи, можностите за нивно понатамошно унапредување, како и продлабочување на соработката и солидарноста помеѓу двете земји, но и во рамките на Европската Унија, наведуваат од МНР.

По средбата, министрите Димитров и Сијарто ќе одржат прес-конференција која ќе може да се проследи во живо на лајвстрим во ХД резолуција со превод на македонски јазик од изјавата на унгарскиот министер. Новинари и камери, како што се посочува, не се предвидени во Министерството, а прашањата треба да ги испратат до МНР најдоцна 15 минути пред почетокот на закажаната прес-конференција.

Поврзани вести

Заев: Зголемувањето на платите на администрацијата ќе го подобри животниот стандард на граѓаните

Влатко Зорба

СДСМ: Стапката на невработеност кај младите е намалена на 35%

Влатко Зорба

Донација од Бугарија за Северна Македонија: Лесно е да кажуваш браќа сме, ама браќа се познаваат кога ти е тешко

Влатко Зорба

Обраќањето на Заев: Стојам одговорно пред граѓаните за организирање избори најбрзо што може, за да кажат по кој пат да одиме натаму

Влатко Зорба

„Отворени финансии“: Над 150 илјади евра исплатени на Јанева плус од платата

Влатко Зорба

Левица за угостителите: Попрофитабилно им е да ги отпуштат работниците отколку да примат помош од државата

Влатко Зорба