Политика

Собранието ги констатира оставките на Дурловски, Бајрами, Зеќири и Лукаревска

Собранието на денешната седница констатира оставки на четворица пратеници, и тоа на пратеникот Игор Дурловски, кој доаѓа од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, на Бајрам Реџепи од ДУИ и на двајца парламентарци од СДСМ, Мухамед Зеќири и Сања Лукаревска.

Ниту еден од пратениците не ја образложи својата оставката пред Парламентот.

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја повика Државната изборна комисија да го извести Парламентот за кандидатите за пратеници кои се следни на листите од кои беа избрани Дурловски, Бајрами, Зеќири и Лукаревска за на новите пратеници да им се верифицира мандатот.

Поврзани вести

Пазарниот инспекторат ќе пријави ноќен клуб од Струмица заради непочитување на прописите

Влатко Зорба

Шекеринска од Македониум: Нема веќе страв, а има нова слобода

Џафери: Не може да се организира јавна дискусија за измените на Изборниот закон

Влатко Зорба

Груби ги повика Османи и Димитров на отчет пред пратениците

Александар Тодески

Еко-свест: Го поздравиме поврзувањето на економијата со животната средина во новата владина програма

Влатко Зорба

(ВО ЖИВО) Прес конференција на претседателот на СДСМ, Зоран Заев

Влатко Зорба