Политика

Собранието може да се распушти на 16 февруари, вели Џафери

Јас се раководам од процедурите во Собранието. Факт е дека Законот е пристигнат и јас немам право за влијание врз предлогот, рече Претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Ако има несогласувања, треба да кажат партиите и предлагачот да ги измени тие делови. Врз основа на тие материјали, јас во рок од еден час сум рекол дека ќе свикам седница, тоа и го сторив, свикана е за во 17 часот”, рече Џафери.

Тој истакна дека предлагачот, односно владата, до почнување на седницата да достават измени.

Џафери пуштил предлог-одлука за распуштање на Собранието и побарал од ДИК да се изјасни кога е оптималниот ден за распуштање на Собранието. Од таму му кажале дека оптималниот рок е 55 дена пред изборите, односно во понеделник.

А.Т.

Поврзани вести

На почетокот на јануари обвинение за „Рекет 2“

Влатко Зорба

Конгресменот Прајс за одбивањето на преговори: Не сакам да ја видам Северна Македонија како поминува низ сето ова

user4

Живковиќ: Мицкоски излажа дека пензиите се крателе (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Мицкоски од Охрид: Овие избори се референдум за иднината на Македонија

Маричиќ: Во изминатите три години го одблокиравме нашиот пат кон ЕУ

Заев: Доколку во Собранието не се донесат суштинските закони значајни за граѓаните, тогаш изборите може и да се одложат