Политика

Советот на Европски полициски синдикати со осуда за насилството врз полицијата

По настаните кои се случија изминатите денови каде што беа нападнати полициски службеници денес, Претседателот на Советот на Европски полициски синдикати (European Council of Police Unions (CESP), Рикардо Валадас, каде што Македонскиот полициски синдикат е рамноправнен член, со писмена реакција се обрати до Премиерот Зоран Заев, како и до Министерот за Внатрешни работи Оливер Спасовски и Директорот на БЈБ Сашо Тасевски.

Писмото Ви го пренесуваме во целост:

„Почитувани

Во последните денови сме сведоци на уште еден брутален напад на наши колеги од македонската полиција, членови на Македонскиот полициски синдикат, извршувајќи ги своите секојдневни должности и заштитувајќи ја благосостојбата на сите граѓани и на самата држава.

Ние како CESP најостро го осудуваме насилството врз полицијата, што претставува сериозно кривично дело и ваквите постапки и однесување нема да бидат толерирани. Секој што напаѓа полициски службеник или друг службеник за безбедност треба да се соочи со законот и да сноси сериозни правни последици.

Очекуваме брза реакција од сите релевантни институции во Вашата земја како одговор на принципот на нула прифатливост за насилство врз сите припадници на Министерството за внатрешни работи, како и други службеници кои ги извршуваат своите должности и им служат на граѓаните и на земјата.

Во ваков тежок период за сите нас, соочени со здравствената криза, а македонската полиција наоѓајќи се на браникот, сите наши напори треба да бидат насочени кон подобрување на правата и квалитетот на животот и здравјето на полициските службеници, развој и усогласување на полициските  работни процедури преку отворена и посложена европска рамка, поддршка за спроведување на решенија за националните проблеми во земјите членки, како и учество во создавање на безбедна и безбедна Европа со помош на имплементација на Европската полициска повелба.

Силно веруваме во ефикасноста на македонските надлежни институции и се надеваме на брзо решавање на ова прашање.  Ние ќе продолжиме да бидеме Ваш европски партнер и внимателно ќе ги следиме случувањата во Вашата земја“.

Поврзани вести

Стојкоски: Само 1% од нашите граѓани ја гледаат Бугарија како пријател на државава

Влатко Зорба

Спасовски: СДСМ е сигурност, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност

Манчевски: Безидејната ВМРО-ДПМНЕ во својата програма ветува проекти што СДСМ веќе ги спроведе

Шекеринска: Да се чепка во договорот од Преспа, значи повторно да се запали бурето барут на Балканот

Влатко Зорба

Алијанса за Албанците: Владата треба да запре со двојните стандарди

Пендаровски: Заслуживме ново поглавје, ќе мораме да направиме длабока трансформација на нашето општество

Берта Китинска