Политика

Спасовски: Новата забрана за движење во викенд е за поголема заштита

За време на викенд (сабота и недела) за сите граѓани се забранува движењето од 16 часот до 5 часот наредниот ден. Одлуката ја донесе Владата, а на Фејсбук ја соопшти премиерот Оливер Спасовски.

-Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд, со цел уште поголема заштита на населението од ширењето на коронавирисот, објави Спасовски.

Во сила остануваат и сите други претходно донесени забрани.

Од 22 март е воведен полициски час кој трае од 21 до 5 наутро. Повозрасните од 67 години може да се движат надвор само од 5 до 11 часот, а на младите до 18 години им е дозволено од 12 до 21 часот.

Поврзани вести

Рускоска очекувала и други да признаат вина за „Рекет“

Влатко Зорба

Заев: Поминаа три години од крвавиот четврток, да не дозволиме да се повтори (ВИДЕО)

Берта Китинска

Заменик министерот Бајрактар ги презел овластувањата и одговорностите во МТСП

Димитров: Нема поголема гротеска и дрскост кога овие од злосторничкото здружение клеветат за меѓународна изолација

Влатко Зорба

Мицкоски од црквата кај Смилковско: Запаливме свеќа на спомениците на 5-те невини луѓе кои го загубија животот

Влатко Зорба

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители (ВИДЕО)

Влатко Зорба