Политика

Стаменковска: Македонија достигнала рекорд по бројот на вработени во јавната администрација

„Превработувањето во институциите, непотизмот и бруталната партизација се единственото нешто што СДСМ систематски го прави во јавниот сектор. Бројот на вработени во јавната администрација расте секоја година, а тоа го докажуваат дури и бројките кои самите ги објавуваат. Податокот во Извештајот на Дамјан Манчевски за 132 илјади и 900 лица вработени во институциите од јавниот сектор претставува историски најголем број кој некогаш го имал јавниот сектор во Република Македонија“, вели денеска Невенка Стаменковска-Стојковски.

„Но, вистинската слика е уште полоша, ако се земе во предвид дека селективните информации во Извештајот воопшто не ја прикажуваат моменталната реална состојба на бројот на вработените во јавниот сектор. Имено, најголем дел од постапките за вработување на 4 400 огласи кои беа објавени во ноември и декември минатата година завршија во јануари пред распуштањето на Собранието на Република Македонија и тие вработувања не се дел од извештајот“, вели таа.

Поврзани вести

Груби: Компромисно решение меѓу двете политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ би било избори на 5 јули

Обвинителството ги демантира наводите на „Ла верита“

Влатко Зорба

СДСМ ќе донесе милион Африканци до 2030 година, рече Димков од ВМРО-ДПМНЕ

Влатко Зорба

Заев на меѓународна конференција „Другиот во балканската култура“

Maja_Serafimova

Спасовски: За две и пол години отворивме нови 54.000 работни места (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Села до Пендаровски: Граѓаните на оваа земја никогаш нема да се согласат со откажувањето од ЕУ