Политика

Стоилковски: Дескоска да даде пример сите министри и функционери целосно да се откажат од платата (ВИДЕО)

„Цела недела измина, а нема ниту збор од министрите и функционерите на Зоран Заев за предлогот тие целосно да се откажат од платите во овие тешки месеци и да одработат бесплатно за државата и за граѓаните!“, вели денеска Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Нема ниту збор од Оливер Спасовски за откажување од неговите 88.000 денари плата, ниту Шекеринска нема никаков збор за откажување од нето-платата од над 80.000 денари, Мила Царовска за нето плата над 73.000 денари, нема ниту збор од Рената Тренеска Дескоска дека се откажула од платата од над 73.000 денари и дека би работела про боно, Никола Димитров не кажува дали воопшто ќе поработи без платата од над 72.000 денари, или Дамјан Манчевски од над 70.000 денари плата и така натаму. Сите 26 министри молчат дали би се откажале од платите од 70 до 90 илјади денари!“, посочува Стоилковски.

Поврзани вести

Жбогар: Процесот на преговарање е инструмент што треба да ја донесе ЕУ во вашата земја

Царовска: Повеќе од 300.000 граѓани земаат плата повисока од 18.000 денари (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Новиот еврокомесар за проширување ќе допатува во Скопје

Никола Поповски

Вонредната состојба е на сила до 17 мај, ќе процениме дали има потреба да се продолжува, вели Манчевски

Влатко Зорба

СДСМ: Ќе го зголемиме опфатот на приматели на социјална помош на 34.000 домаќинства

Влатко Зорба

Да се пријавува и казнува ако работодавач бара назад дел од минималната плата, апелира Заев

Влатко Зорба