Политика

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ повторно ги кочат процесите, свесно ги блокираат законите, и нанесуваат штета на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ поднеле околу 1.000 амандмани на предлог законот за легализација на диовоградбите. Според министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески со ова тие прават класична блокада на законот и оневозможуваат тој да се изгласа пред распуштањето на пратениците, и околу 100 илјади граѓани нема да можат да си го решат проблемот со своите бесправно изградени домови.

„ВМРО-ДПМНЕ повторно ги кочат процесите, свесно ги блокираат законите, и нанесуваат штета на граѓаните“, рече Сугарески.

За Законот за легализација пратениците од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа околу илјада амандмани, со што свесно го закочија законот, со мала веројатност тој да се изгласа пред распуштање на парламентот, вели министерот.

„Со тоа оставија преку 100 илјади граѓани во неможност да си ги легализираат нелегално изградените објекти. Зошто тоа го прават – си играат со трпението на граѓаните, во неможност да понудат квалитетни решенија. Законот што ова министерство го предложи има јасна цел – да се стави крај на узурпација на просторот и граѓаните да добијат законска сопственост на своите домови. Тие работат против граѓаните и државните интереси, тоа јасно се гледа од овој чин“, тврди Сугарески.

Тој им порача на ВМРО-ДПМНЕ дека ако претходно носеле решенија за легализација со кои им се овозможуваше на своите партиски профитери да си ги легализираат своите хациенди, згради и вили, за по едно евро, тоа време веќе го нема.

„Затоа уште еднаш упатувам апел до пратениците да покажат конструктивност и да го изгласаат овој закон. Ова е класична блокада, со која се прави директна штета за граѓаните“, рече Сугарески.

Инаку вчера се прекинала собраниската комисија на која овој закон бил ставен како четврта точка, откако се увидело дека се поднесени околу 1.000 амандмани.

„Според нашите сознанија станува збор за чиста блокада, нема подобрување на текст. Претпоставувам се однесува на делот на парите. Вчера не беа ни подредени амандманите. Јас за сите закони како министер се обидувам да преговарам. Но, овде е чиста блокада и ќе се обидам да разговарам и да укажам каква штета се прави за граѓаните“, рече Сугарески.

Поврзани вести

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири лажни вести

Влатко Зорба

Алијансата за Албанците и Алтернатива се за одржување на предвремените парламентарни избори на 26 јули

Талески: Јас сум 100 проценти сигурен дека нашето полноправно членство во НАТО ќе го заврши Собранието во овој формат

Попис на населението во април 2021

Влатко Зорба

Димитров телефонски разговараше со Логар за решавање на проблемот на македонските превозници

Влатко Зорба

Милевски: До крајот на јануари ќе донесеме одлука дали ќе ја продолжиме коалицијата со СДСМ

Влатко Зорба