Политика

Уставен не дозволи судиите и функционерите да земаат минималец

Уставниот суд денска одлучи дека ќе ја преиспитува уставноста и законитоста на три владини уредби со законска сила донесени во вонредната состојба.

Судиите денеска ја поништија Уредбата за висината на платата на избраните, именувани и назначени лица, со која покрај функционерите во извршната, имаше предлог на минимална плата да бидат ставени и судиите и јавните обвинители.

Меѓу оспорените е и уредбата за ограничување на исплата на додатоци и надоместоци на плата за вработените во јавниот сектор за време на вонредна состојба, како и уредбите за примена на законот за буџетите, законот за работни односи и законот за вработените во јавниот сектор за време на вонредна состојба.

Целото соопштение на следниот линк!

Поврзани вести

Мицкоски: Очекувам деновиве да кажат дека ќе одат на избори на 5 јули

Никола Поповски

ВМРО-ДПМНЕ: Првиот академски час за студентите започна со многу проблеми (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Трипуновски поднел 3 кривични против Димковски

Влатко Зорба

Грчки медиуми: Бура во Скопје по кажаното „не“ од ЕУ

Влатко Зорба

Пецас: Засега не е планирано патување на Мицотакис во Скопје

Влатко Зорба

Приведена жена барана со потерница за издржување казна затвор