Политика

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

-Во Агенцијата за вработување секојдневно се случуваат одјави и пријави, но тие не може да ни го дадат точниот одговор, бидејќи некој кој што останал без работа денес во една фирма можеби после два дена ќе се вработи на друго место, и тоа не губење на работа, се наведува во соопштението за одлуките од денешната владина седница.

Поврзани вести

Маричиќ за преговорите со ЕУ: Суштински важно за нас е да преминеме во наредна фаза

Влатко Зорба

(ВО ЖИВО) Прес на министерот за здравство, Филипче

Влатко Зорба

Тачи: ДУИ не сака попис, се плаши дека Албанците во Македонија се помалку од 20 отсто

Влатко Зорба

Спасовски: Сите пратеници да преземат одговорност за да биде усвоен Законот за јавно обвинителство

Влатко Зорба

Стравувам дека Мицкоски ќе го укине Преспанскиот договор, има разлика меѓу него и Мицотакис, вели Заев

Никола Поповски

Царовска: Следи ново покачување на минималната плата, пензиите ќе растат вонредно во првиот квартал од 2020 (ВИДЕО)

Влатко Зорба