Политика

Влада: Забрана на движење на сите граѓани викендот од 16 до 5 часот

Се забранува движењето на сите граѓани за време на викендот (сабота и недела) од 16 часот до 5 часот, одлучи Владата на денешната седница со цел поголема заштита на населението од ширењето на коронавирусот.

Оваа одлука на Владата, која е дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викендот, по прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче ја соопшти владиниот портпарол Муамед Хоџа.

-Остануваат на сила и сите други претходно донесени забрани. Ви препорачуваме да ги почитувате сите препораки и мерки од надлежните институции, рече Хоџа.

Поврзани вести

Костадинов: Тоа што Мицкоски не прифати избори во декември кажува дека се плаши од граѓаните

user3

СТАРТ НА КАМПАЊАТА: СДСМ од Струмица, ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, ДУИ од Преспа

Димитриевски останува на ставот дека состанокот во Куманово е организиран на барање на Владата

Влатко Зорба

Костадинов: Потребно е судство кое ќе испорачува правда, а не судство кое ќе застарува предмети

Никола Поповски

Османи: Заедничка е констатацијата дека изборите треба да се одложат

Влатко Зорба

Спасовски за сетот мерки: Сметавме дека оние што имаат најмногу, треба да дадат најмногу

Влатко Зорба