Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Административците не добија покачување на платата од пет отсто

„Иако на седницата на Владата на РМ уште на 08.01.2019 година беше донесена Одлука за утврдување на вредноста на бодот за пресметка на плата на државните службеници, деновиве, девет месеци подоцна, во „5 до 12” министерката за финансии телефонски ги известувала раководителите во институциите дека платата која е веќе во процедура за да се исплати ќе биде стопирана“, изјави денеска Невенка Стаменковска-Стојковски од ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести и тоне во безидејност

Влатко Зорба

Ахмети за РСЕ: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат силна ДУИ (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Џафери – Ѓукановиќ: Северна Македонија и Црна Гора да ја зголемат економска соработка како што постои во одбраната

user4

Избори 2020: Директна помош за компаниите и повисоки плати за вработените ветуваат партиите доколку победат на парламентарните избори

Миленковски: Состојбата во образованието е поразителна

Viktor Jovanov

Чулев: Притисокот е безкруполозно да ги казнуваме граѓаните за ограничувањето на движењето