Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Предлагаме осум мерки за решение на проблемите на угостителите (ВИДЕО)

„Пандемијата која на светско ниво зазема огромни размери и не ја изостави ниту Македонија, покрај здравствениот систем и здравјето на граѓаните ја руши и економијата, која и онака беше слаба и не втурна во економска криза. Ситуацијата во стопанството и кај компаниите е драматична и алармантна. Стопанствениците и компаниите очајно бараат помош од Владата, а за жал таа е глува и нема на нивните барања. Ние како опозиција дадовме во неколку наврати сет мерки за решение на кризата, но поради суетата на Владата истите не беа ни разгледани“, вели Владимир Нелоски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Сега дојдовме во ситуација каде што секојдневно се отпуштаат илјадници вработени од приватниот сектор. Последните анкети и статистики велат дека над 160.000 граѓани се отпуштени од работа како резултат на економската криза која настана сега, а за тоа директно се виновни единствено економскиот тим на СДСМ и Владата“, посочува Нелоски.

Поврзани вести

Костадинов: Потопени се сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ, „Рекет“ очигледно води директно до белиот дворец (ВИДЕО)

Заев сака промената на Изборниот модел да се носи со консензус

Влатко Зорба

Извозот на струја зголемен за над 60 отсто во првите 9 месеци од 2019 година

Влатко Зорба

Шест членки на ЕУ согласни за нова методологија, но Северна Македонија и Албанија да добијат преговори во март

Влатко Зорба

Петровиќ: Од влезот во НАТО на Црна Гора до сега обемот на инвестиции изнесува 1,3 милијарди евра

Александар Петровски

Александрова: Со новиот закон не сакаме да зголемиме нечиј бизнис со пелети

Влатко Зорба