Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Се подготвуваат со нови популистички исплати за да купат социјален мир уште еден месец

„Мафијашката власт на Заев нема ниту план, ниту стратегија да се справува со економските последици од економската криза. Тоа што економијата падна за 12,7% за само три месеци, тоа што над 40 илјади лица останаа без работа, тоа што власта создаде една милијарда нов долг, не е доволно да се откажат од своите политики купи ден, помини“, соопштија утрово од ВМРО-ДПМНЕ.

„Веќе три месеци поминаа од изборите, а тендерашката власт се уште нема понудено четврти пакет мерки за стопанството. Очигледно се подготвуваат со нови популистички исплати со цел да купат социјален мир уште еден месец, додека економијата се дави во проблеми.

Дека освен голиот поткуп нема суштинска поддршка за фирмите говори тоа што според податоците изнесени во јавноста владата нема реализирано ниту 30 проценти од досегашните три сета на мерки, а сега се расфрла со најава за четврти сет на антикризни мерки.

Очигледно е дека криминалот и корупцијата на власта ги изеде парите, а економијата и граѓаните ги остави да тонат во сиромаштија.

Со оваа мафија на власт нема економски напредок“, додаваат оттаму.

Поврзани вести

Милошоски: Каде се шестте милиони евра од снимката со Димишков? (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Ахмети: Поминавме долг и тежок пат за овие 29 години државност

Берта Китинска

Мас во среда доаѓа во Скопје

Влатко Зорба

Заев: Дојдовме до просечна плата од 27 200 денари, да имавме уште 1,5 година мандат ќе стигневме до 30 000

Џафери: Измените на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците нема да поминат во Собранието

Влатко Зорба

Во иднина најмалку 80 отсто од амбасадорите ќе бидат кариерни дипломати