Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е исплашен бидејќи ќе одговара

„Избори мора да има за да престане тригодишната агонија на континуирано задолжување, заминување на младите, епидемија од корупција, нула капитални инвестиции и сеопшто тонење“, велат утрово од ВМРО-ДПМНЕ.

„Со секој изминат ден, стравот на Заев од соочување со граѓаните е се поголем затоа што знае дека не само што ќе го испратат во опозиција, ќе бараат од него и кривична одговорност и враќање на секој украден денар.

Аболицираниот Заев на чело со СДСМ со законот за јавно обвинителство сака да се амнестира и да продолжи селективната правда. Повеќе од јасно е дека тој е главата на октоподот. Од снимката објавена во јавноста може да се слушне како криминалецот Зоран Заев признава дека ја помагал телевизијата на Боки Јовановски кој пак е главно осомничен за „Рекет“ заедно со Катица Јанева.

Затоа Зоран Заев сака да озакони класична неправда, односно незаконски снимки да може за други да се користат како докази, но не и за него бидејќи се со понов датум.

На граѓаните им е јасно дека Зоран Заев е политичко минато и дека државата и правниот систем со него на чело се распаѓаа во изминативе три години. Зоран Заев мора да оди на политичкото буниште за да отпочне обнова на државата на сите полиња“, посочуваат од партијата на Мицкоски.

Поврзани вести

Аналитичари: Негативна кампања и на овие избори, но кај граѓаните тоа има спротивен ефект, потребен нов ентузијазам

Никола Поповски

Заев го осуди однесувањето на ,,Шверцери” во МНТ

Влатко Зорба

Милошоски: Зелено светло, без дополнителни услови, за Македонија од Холандија

Влатко Зорба

Заев и Ципрас добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија за Преспанскиот договор

Влатко Зорба

Жерновски: Избори како што и’ доликуваат на земја-членка на НАТО

Николовски: Искористеноста од 41% од буџетот на ИПАРД 2 програмата е потврда за вложувањата во агро секторот

Влатко Зорба