Политика

Вонредната состојба да се продолжи за уште 14 дена, предлага Владата

Владата ќе предложи продолжување на вонредната состојба за уште две недели, дознаваме од наши извори.

Се очекува денеска шефот на државата, Стево Пендаровски да ја прифати одлуката и да јапрогласи на пресконференција подоцна.

Ова доаѓа откако лидерите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и Христијан Мицкоски не успеале да договорат датум за избори во јуни.

Оттука се отвора можноста за избори на 5 јули според закажаните термини.

Рокот на третата вонредна состојба истекува денеска, а поради нејзино воведување на 19 мат поради воведување на вонредната состојба беа прекинати веќе започнатите изборни активности за предвремените парламентарни избори, кои требаше да се одржат на 12 април.

Поврзани вести

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

Влатко Зорба

ВМРО-ДПМНЕ: На бизнисот итно му е потребна голема помош, а не несериозни мерки

Рот: Одложувањето на одлуката за преговори му штети на кредибилитетот на ЕУ

Влатко Зорба

Заев: Никој не може да каже со сигурност кога ќе заврши кризата

Влатко Зорба

Брнс: Членството во НАТО е огромно достигнување за земјава

Влатко Зорба

Заев вечерва во Сараево ќе ја прими меѓународната награда „Иса Бег Исхаковиќ“

Влатко Зорба