Политика

За Џафери нема можност за свикување на Собранието

Собранискиот спикер Талат Џафери вечерва во „КликПлус“ на ТВ21 говореше за процедурата за одново свикување на Собранието, откако СДСМ поднесоа иницијатива за тоа, но според него нема можност за такво нешто.

-Собранието може да се врати само на следните избори, и тоа може да го стори народот“, изјави Џафери.

Според Џафери кој било друг начин освен по избори за заседавање на Собранието е обид за пуч.

Џафери изјави дека се правело притисок врз него за повторно свикување на пратениците и заседавање на Парламентот.

-На 16 февруари секој пратеник гласаше за престанок на мандатот. По наредните избори ќе се собере Собранието, изјави собранискиот спикер.

Поврзани вести

Режим никогаш повеќе, со граѓаните ќе ја завршиме борбата за правда

Кристина Денесовска

Спасовски и Жерновски во Женева на состанок на Извршниот комитет на УНХЦР

Влатко Зорба

Шекеринска: Градиме нова развојна македонска економија

Хан: Доколку ја следиме линијата на Макрон, перспективата за членство во ЕУ може да стане реалност по 30 години

Влатко Зорба

Мар Гарсија: Новата методологија на ЕК е прифатлива, само ако го тргне ветото од Париз

Димитров: Време е на Балканот да се согласиме дека добрата вест за една држава, е добра вест за целиот регион

Влатко Зорба