Политика

За Стевананџија субвенциите за инвертер клими се предизборен поткуп

Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ на собраниската седница на која се расправаше за Предлог-одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, рече дека ова е уште еден од низата непопуларни и противуставни закони кои не се во интерес на граѓаните.

Посочи дека се изделуваат само четири општини кои, како што рече, би имале привилегии и предложи да се повлече ова законско решение.

– Ова е уште еден понижувачки обид за предизборен поткуп затоа што никој ги нема регулирано или пак ние не ги знаеме критериумите како ќе се делат инвертерите, рече Стевананџија, додавајќи дека се остава простор за сомнеж. Според него, досега неколку пати жителите на Прилеп биле дискриминари, а ова е врвот на дискриминацијата.

Поврзани вести

Француски медиуми: Патот на С. Македонија кон ЕУ ќе биде долг и тежок

Влатко Зорба

Шекеринска во Брисел на состаноци на Северноатлантскиот совет

Влатко Зорба

Клучна недела за евроинтегративниот процес на Северна Македонија

Влатко Зорба

Детектор: Над 60 проценти не се согласуваат Гоце Делчев да се слави како национален херој и на Бугарија

Влатко Зорба

Царовска за протестот во Визбегово: Разочарана сум што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца

Влатко Зорба

Заев за „Ал Џезеира“: Не смееме да дозволиме повторно враќање на национализмот во нашата земја

Влатко Зорба