Политика

Заев и Груби со меѓусебни напади за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Коментирајќи ја изјавата на Артан Груби, кој препораките на Венецијанска комисија за Законот за јазиците ги коментираше со изјавата: „Мирот нема цена“, премиерот Зоран Заев денеска изјави дека „понекогаш ние политичарите знаеме да лупаме глупости“.

Груби реагираше дека карактеристика на премиерот е да згреши па да се извини.

„Изјавата на премиерот е во врска со него самиот, бидејќи тој често знае и да побара прошка. Јас сметам дека тоа е една од карактеристиките на премиерот. Што се однесува до законот за употреба на јазиците, предлог верзијата на Венецијанската комисија предвидува употреба на јазикот и во парите и униформата на војската. Не можеме да ја гледаме по делчиња, бидејќи се уште не е финално“, изјави Груби.

Поврзани вести

Сонот за прв премиер Албанец ја зголемува довербата меѓу заедниците, вели Ахмети

Влатко Зорба

УЈП должници: Бајруш Сејдиу, Бујото Инженеринг, Хисар Туризам,1ТВ, ФК Вардар

Влатко Зорба

Македонски концепт за одлуката за почеток на преговори: Огромен успех и јасна перспектива за иднината

Влатко Зорба

ВМРО-ДПМНЕ: Четири нови клинички центри, нова опрема и повисоки плати за медицинскиот персонал

Заев и Мицкоски со спротивставени ставови по прашањето за датум за преговори во ЕУ

Влатко Зорба

ВМРО-НП: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ настапуваат контра демократизацијата на Македонија

Влатко Зорба