Политика

Заев: Избори на 5 јули, нема причини за нова вонредна состојба

Вонредната сосотојба досега се носеше заради економските мерки за помош на граѓаните и стопанството. Владата не гледа потреба да носи четврти пакет на економски мерки затоа што до есен ќе се реализира третиот пакет на економски мерки кој е веќе донесен, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев.

– Нема никакви причини Владата да бара нова вонредна состојба. Нема ни основ како да ја оправда. Затоа роковите за избори остануваат онака како што е законски и уставно пропишано, а тоа е 22 дена од завршување на вонредната состојба, односно на 5-ти јули, изјави Заев за весникот „Вечер“.

Вонредната сосотојба, како што посочува претседателот на СДСМ, нема врска со рестриктивните мерки поврзани со здравствените последици од коронавирусот.

Поврзани вести

Ахмети упати покана за средба до лидерите на албанските партии

Берта Китинска

Васев: Понудата на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ е поделба и припојување кон други држави (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Мицкоски: Се обврзуваме на најмaлку 25 проценти зголемување на минималните плати и пензии

Мицкоски од Бутел: Во четиригодишниот мандат ќе покажеме дека можело да се работи чесно

Колемишевски: Над 3 милиони евра кај граѓаните само преку мерката МојДДВ (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Бочварски: Ова злодело мора да биде најстрого казнето за да не се повтори

Влатко Зорба