Политика

Заев: Мерките имаа цел да ги задржат работниците и да им обезбедат минимум приход

Многу е важно да знаат граѓаните дека од пакетот економски мерки за справување со кризата, прво се испорачаа големиот пакет од 200 милиони евра за поддршка на работниците, на стопанството и фирмите, напиша на својот фејсбук профил, претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Тој посочува дека како и другите политички партии, така и СДСМ дала предлози до Владата со цел справување со кризата во државата.

-Мерките имаат за цел да ги задржат работниците на работа и да им обезбедат минимум приход, како и за санација на буџетот, за да може да ги финансира основните функции на државата и за социјалните придонеси, напиша на Фејсбук Заев.

Поврзани вести

Спасовски: Во време на криза, секој од нас мора да изгуби нешто

Влатко Зорба

Петров: Висината на акцизата ќе биде условена од цената на нафтата на светските берза (ВИДЕО)

Берта Китинска

Иницијатива за една изборна единица: Нема процедурални пречки за измени на Изборниот законик

Влатко Зорба

Собрание: Седници на три комисии

Никола Поповски

Царовска: Сите 27 деца од Мајчин дом Битола се преселени во објекти кои наликуваат на топол семеен дом (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Петров: Мерките обезбедуваат паричен надоместок за занаетчиите и оние кои останале без работа (ВИДЕО)

Влатко Зорба