Политика

Заев на Мицкоски му ги подари знамињата на НАТО и ЕУ и програмата на СДСМ со негов потпис

Претседателот на СДСМ Зоран Заев синоќа на ТВ соочување на националниот сервис, на Христијан Мицкоски лидер на ВМРО – ДПМНЕ, му подари знамиња на НАТО и ЕУ, како и програмата на СДСМ со негов потпис.

– Бидејќи ова е наше последно соочување, би сакал да остане запаметено. На Мицкоски му подарувам три подароци. Едно македонско знаме, да си ја сака татковината повеќе, и да остава простор за добра иднина на оваа наша татковина. Едно знаме од НАТО, успеавме да станеме членка на НАТО. И едно знаме на Европската унија, која е наша заедничка цел, на целиот народ. Имаме преговарачка рамка, ќе ја донесеме Европската унија, а ние ќе станеме нејзина полноправна членка. Му подарувам и Програма за да види што се можеме, рече Заев предавајќи му ги подароците на Мицкоски.

Поврзани вести

ДОМ: Насилниците најостро да се санкционираат

Влатко Зорба

Дендиас: Стратешки избор и за Бугарија и Грција е ЕУ интеграцијата на Северна Македонија и Албанија

Арсовски: Доделени 125.000 евра за проект „Избери сирење“ на братот на пратеникот Диме Велковски

Влатко Зорба

Зеќири: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ наместо да шират лаги, да дадат некаков придонес за нашето зачленување во НАТО

Кој е Насер Зибери: Од нотар и новинар до кандидат за прв Албанец премиер на Македонија

Никола Поповски

СДСМ: И по новата корекција на цената се уште сме меѓу земјите со најниска цена на струја во Европа