Политика

Заев: Согласно сите протоколи, од денеска сум во самоизолација во мојот дом во Струмица

По информацијата на министерот за здравство Венко Филипче дека лидерите на двете најголеми политички партии Зоран Заев на СДСМ и Христијан Мицкоски на ВМРО-ДПМНЕ од денеска се во задолжителна домашна изолација, преседателот на СДСМ на својот Фејсбук профил им се обрати на јавноста.

-Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен на КОВИД-19. Иако во текот на интервјуто ги преземавме сите заштитни мерки како избегнување контакт и одржување дистанца, согласно сите протоколи, од денеска сум во самоизолација во мојот дом во Струмица. Немам симптоми, денеска се тестирав за присуство на вирусот и резултатите ги очекуваме во текот на денот – по што ќе се утврдат следните чекори, напиша Заев.

Поврзани вести

Мицковски: Приоритет на ВМРО-ДПМНЕ сега не се изборите, мандатот на пратениците е завршен

Берта Китинска

Димитров: Благодетите од НАТО и ЕУ граѓаните ги гледаат и во борбата против коронавирусот

Влатко Зорба

Заев за „Ал Џезеира“: Не смееме да дозволиме повторно враќање на национализмот во нашата земја

Влатко Зорба

Спасовски: Владата не може да посегне по Вториот пензиски столб, тоа се пари на секој осигуреник лично

Берта Китинска

Пендаровски: Соработката со опозицијата не е на посакуваното ниво

Влатко Зорба

СДСМ: Мицкоски призна, со помош на Чулев вршел притисок врз вработени за истрага што се води против него