Политика

Жбогар: Не гледаме каде во текстот на Законот за ЈО има амнестија

„Не гледаме каде во текстот на Законот за јавното обвинителство има амнестија. Напротив, гледаме дека случаите на СЈО продолжуваат, а тоа нам ни е најважно“, ова го вели Амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар во емисијата „Агенда 35“ на МТВ.

Жбогар посочува дека во оваа земја „нема да има владеење на правото, ниту доверба на граѓаните во правдата, ниту доверба во политичарите“ се додека барем случаите од СЈО не добијат завршница.

„Законот дава можност одговорноста да биде воспоставена. Шефицата на СЈО премина да речеме на „темната страна“, ама тоа не го намалува значењето на работата на СЈО која остана недовршена и мора да се заврши“, изјави Жбогар.

Поврзани вести

Небиу: Нереално е ВМРО да добие 80 пратеници

Влатко Зорба

Хелсиншки: Во првите 9 месеци од 2019-та пријавени 709 кривични дела од областа на семејното насилство

Влатко Зорба

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Северна Македонија

user3

Кржаловски за „360 степени“: ВМРО-ДПМНЕ знае дека менувањето на Преспанскиот договор е невозможна мисија

Влатко Зорба

Извештајот на ЕК за напредокот на земјава се очекува од 2 до 4 март

Влатко Зорба

Димовски во 2012-та гласал за измените на Законот за игрите на среќа и за забавните игри

Влатко Зорба