МАКЕДОНИЈА

Полицискиот час од 22 од 5 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести ќе го достави својот предлог до Владата за повторно да се врати полицискиот час.

Според наши извори полицискиот час ќе почнува од 22 часот до 5 часот и ќе важи за критичните места каде има зголемен број на заболени од короанвирусот.

Во земјава вчера беа регистрирани 111 новозаболени од КОВИД-19, а досега бројот на активни случаи е 1.226. Две лица вчера починаа – пациентка од Струга на возраст од 53 години и пациент од Прилеп на возраст од 80 години. Шест пациенти се оздравени.

Најголем број од новорегистрираните случаи се во Скопје – 63, потоа следуваат Куманово – 11, Штип – 12, Тетово – 8, Велес – 3, Охрид – 1, Гостивар – 3, Крива Паланка – 1, Кочани – 9.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3 025, бројката на оздравени пациенти е 1 646, а на починати е 153.

Поврзани вести

МВР потврди: Ден Дончев бил на распит во полициска станица

Заев утре и задутре во Грција, ќе има средба и со Мицотакис

Александар Петровски

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарката Милевска: МВР и ЈО веднаш да постапат за расчистување на заканите

Шекеринска и го отстапи пратеничкото место на Белкиса Зеќири

Починаа седум пациенти позитивни на Ковид 19, најмладиот е од Струмица

Берта Китинска

ЈП Водовод и Канализација сo акција за наплата на долгови на рати без камата

Влатко Зорба