МАКЕДОНИЈА

Повторно ќе му се суди на Латас за предметот „Тревник“

Скопска Апелација ја укина ослободителната пресуда за случајот „Тревник“ на СЈО против новинарот и уредник Драган Павловиќ-Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан Павловиќ.

Oслободителната пресуда наводно е укината поради суштинска повреда на постапката и поради нецелосно утврдена фактичка состојба. Предметот е вратен на повторно судење во Основниот кривичен суд во Скопје

„Тревник“ е еден од двата предмети на СЈО во кои е опфатен Латас. Другиот е „Топлик“ и тој се однесува на даночно затајување, но за него сè уште нема пресуда.

Поврзани вести

Бектеши вечерва ќе одговори на сите прашања поврзани со платежните картички

Никола Поповски

Царовска им понуди комбиниран модел на настава на средношколците

Берта Китинска

Шекеринска: Требаше две и пол години да бидат во опозиција и најпосле Издеглавје да го добие ветениот резервоар

Нападнат лекар од тетовската Клиничка болница

Филипче: Ги повикувам институциите да ги истражат лажните наводи на ВМРО-ДПМНЕ

Влатко Зорба

Заев-Јелстад: Норвешка е наш стратешки партнер за интеграцијата во НАТО