МАКЕДОНИЈА

Продолжува топлото време, температура до 37 степени

Времето во земјава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од 12 до 21, а дневната од 29 до 37 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе спушти до 17, а дневната ќе достигне 35 степени.

Утре и в сабота во попладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во сабота на места процесите ќе бидат поинтензивни. Во почетокот на наредната седмица се очекува сончево и многу топло време.

Поврзани вести

Доктор специјалист од Кавадарци е нов позитивен случај на коронавирус

ФОТО: Ангеловска од својот кабинет: „Кога појадувам сакам да е домашно“

Мицкоски до Заев: Вашата намера не беше чесна затоа знаевте дека ќе доживеете пораз во април

Во училиште во Аеродром настава без мобилни телефони

Берта Китинска

Кои училишта добија дозвола за настава со физичко присуство?

Берта Китинска

Николоски: Што е толку проблем СДСМ да се премисли за избори за два месеци