МАКЕДОНИЈА

Протест и контрапротест во Битола, за и против полициски службеници

За денеска напладне во Битола граѓански организации најавија протест против полициската бруталност, а повод е завчерашниот инцидент во кој полицајци претепаа тројца битолчани од ромска националност што претходно предизвикале сообраќајка.

Другиот протест е закажан за во среда за поддршка на полициските службеници кои беа суспендирани откако на социјалните мрежи се појави видео како тепаат граѓани.

За поддршка на полицајците ќе се маршира в среда, почнувајќи од Широк сокак, по што протестирачите ќе се упатат кон СВР Битола и Јавноот обвинителство. На овој протест ќе се бара повлекување на кривичните пријави и дисциплинските постапки против полициските службеници.

Поврзани вести

МЗ: Граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита од вирусот и покрај олабавувањето на мерки

Продолжувањето на вонредната состојба не е спорно, одлучи Уставен суд

Берта Китинска

Кривичниот суд работи со целосна динамика и во екот на пандемијата и со недостиг од 10 судии

Спасовски од Шуто Оризари: Ромите да се обединат против оние кои играат мајтап со ромскиот јазик

Пронајдена неексплодирана тромблонска мина

Сопругата на Пендаровски со стручно предавање за студенти по медицина

Никола Поповски