МАКЕДОНИЈА

Први на тапет ќе бидат случаите од висок профил на корупција, вели Маричиќ

Механизмот како ќе се прави ревзија на дел од судските процеси се уште се прецизира.Први на тапет треба да се случаите кои се од висок профил на корупција и организиран криминал. Воедно ќе се најдат и случаите или пресудите кои ги суделе судиите кои се нотирани во извештајот на Стејт департментот, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во 24 анализа.

Министерот смета дека довербата во судствот е доверба во системот и дека власта има предуслови да ја качи еден степен погоре таа доверба.

Поврзани вести

Денеска сончево со температура до 24 степени

Maja_Serafimova

Маричиќ: Реално е до крајот на годината да ги почнеме преговорите за членство во ЕУ

Владина делегација положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров

„Хлорокин“ ставен на листата за укинување на царинската давачка

Влатко Зорба

Стравот од коронавирусот драстично го намали бројот на грчки државјани во Гевгелија

Влатко Зорба

Жерновски: Зголемениот број на заразени е резултат на неказнувањето од страна на МВР