МАКЕДОНИЈА

Ред, дисциплина, правда се зборови од кои бега ВМРО-ДПМНЕ, вели Маричиќ

Време е судиите по законот да одлучуваат.Се бориме за независност и ефикасно судство.Имам предуслови за да ја подобриме оваа ситуација, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во 24 анализа.

Тој порача дека според него први на тапет треба да се случаите кои се од висок профил на корупција и организиран криминал.

По обвинувањата на Тони Менкиноски  од Комисјата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ дека изборната кампања ред правда и дисциплина е превземена од Бенито Мусолини и е позната од неговото време, Маричиќ рече дека овие пропаганди се прават за време на изборна кампања.

-Изборната кампања заврши имам нова влада, вакви фотографии имавме и во други дебати. Ред, правда и дисциплина се зборови од кои бега ВМРО.Трагикомични ви се протестите кои ги организирате и повикувате на ред, а единствениот поим за вас е ослободување на осудените за 27 април и само за вас не важи законот. Да кроиме политика во интерес на граѓаните. Опозицијата имала и ќе има подадена рака од власта, изјави Маричиќ.

Поврзани вести

Пендаровски стави потпис на Инструментот за пристапување кон НАТО

Тортевски: Претендираме на неопределените кои не сакаат со автобус да одат по митинзи

Viktor Jovanov

Петровиќ: Од влезот во НАТО на Црна Гора до сега обемот на инвестиции изнесува 1,3 милијарди евра

Александар Петровски

Во понеделник прскање против комарци во Скопје

Почина проф. Петар Пемов

Влатко Зорба

Манчевски: МВР не реагира за литијата во Струга и Денот на полицијата, се создава нееднаков третман