МАКЕДОНИЈА

Риза: Во земјава нема тестови за коронавирус кои не се регистрирани во МАЛМЕД

Во земјава нема тестови за коронавирус кои не се регистрирани во Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), соопшти денеска директорката на МАЛМЕД, Висаре Риза.

На прес-конференцијата на Инспекцискиот совет, директорката на МАЛМЕД информираше дека се користат тестовите за одредување на присуство на вирусот и тестовите за присуство на антитела.

– Покрај тестовите кои служат за одредување на присуство на вирусот во организмот, постојат и тестови кои се имунолошки и кои може да го утврдат присуството на антитела. Едно правно лице има доставено до МАЛМЕД барање за запишување во регистарот и постапката е во тек, рече Риза, одговарајќи на новинарско прашање.

Поврзани вести

На ФЗО му се дава можност да го утврдува начинот за издавање лекови без рецепт

Жерновски: ЕУ мора да направи внатрешните реформи и проширувањето да продолжат паралелно

Спасовски: Во последните денови имаме мал број на заразени возрасни лица, воведени се нови меки мерки

Никола Поповски

СДСМ: Груевски е нарачател на вчерашниот марш, Мицкоски го извршува тоа што ќе му го нареди шефот

Никола Поповски

Адеми: Осудувам било какво девијантно однесување на учениците во и надвор од училиштата

Александар Тодески

Пендаровски: Очекуваме датум за преговори, не постои друга алтернатива за државата

Влатко Зорба