ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

„Сакаме подобро образование“, порачаа средношколците (ГАЛЕРИЈА)

Средношколците попладнево излегоа на масовен протест против онлајн наставата пред Министерството за образование и наука.

-Не се проблем преполните плажи и кафулиња, каде не се почитуваат мерките, но проблем и е отворање на училиштата. Немаат сите семејства имаат услови за да им обезбедат онлајн учење на децата. Или донесете одлука за комбинирано учење или ќе излеземе на бојкот, изјави  лидерот на средношколскиот сојуз Бленди Ходаи.

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

Институт „Крсте Мисирков“: Негирањето на македонскиот јазик е свесна провокација

Ивана Рамаданова

Во Дебар пет новозразени со Ковид-19, активни на болеста 10 лица

Влатко Зорба

СДСМ: Разголена е лажната грижа на Мицкоски за здравјето на граѓаните

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото и правната држава

Ивана Рамаданова

Избрана новата Влада на Република Северна Македонија

Полицијата уапсила гостиварец, кој ја отворил кафетеријата и служел гости