МАКЕДОНИЈА

Само еден македонски град е без активни случаи на коронавирусот

Во моментов вкупниот бројот на активни на Ковид-19 во земјата изнесува 2323.

Кратово е единствениот град во земјава во кој нема активни случаи на Ковид – 19. На дното на листата се и Демир Хисар со двајца и Крушево и Пехчево со по тројца активни. Најмногу и натаму има во Скопје 684, по што следуваат Куманово со 182, Тетово – 174, Струмица – 150, Кочани – 149, Прилеп – 128 и Гостивар – 108.

Во другите градови се бројат под 100 случаи. Во болниците се лекуваат 338 пациенти, од кои 43 се на кислородна поддршка, а пет се на механичка вентилација.

Во претходното деноноќие направени се 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 новозаболени. Оздравени се 69 лица, а тројца починале.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 17.629, оздравени се 1.4581, а битката со коронавирусот ја загубиле 725. Направени се вкупно 185.321 тестирања на Ковид -19.

Поврзани вести

Филипче: Честит Илинден! Борбата не запира, да го победиме невидиливиот непријател

Заев: Новиот пат од Бутел до Љуботен ќе го стимулира локалниот и економскиот развој

Берта Китинска

Од 1 јануари нема повеќе набавка на пластика за еднократна употреба

Никола Поповски

„Хенкел“ и „Саманта доо“ донираа производи на Црвен крст

Куманово ќе побара од надлежните здравствени институции дополнителен број епидемиолози

Влатко Зорба

Личните карти и пасошите со изминат рок ќе важат додека трае вонредната состојба

Влатко Зорба