МАКЕДОНИЈА Политика

СДСМ: Мицкоски е бранител на криминалот, шири лажни вести и се противи на мерките за помош

По којзнае кој пат Христијан Мицкоски покажа дека не може да се помири со тоа што парите од Буџетот завршуваат кај граѓаните, реагираат од СДСМ на интервјуто на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дадено за Телма.

„Не само што е против четвртиот пакет мерки, не само што е против тоа да се спасуваат стотици илјади работни места, против да се зајакне куповната моќ на невработените и пензионерите, Мицкоски јавно најави дека ВМРО-ДПМНЕ во Собранието повторно ќе се обиде да блокира мерки што се во интерес на граѓаните. Мицкоски вечерва јавно најави дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокираат „Викендот без ДДВ“ со кој околу 17 милиони евра ќе завршат кај граѓаните, дека ќе ги блокираат платежните картички за пензионерите со ниски пензии“, се вели во реакцијата.

Според СДСМ, деновиве, Мицкоски дрско лажел дека биле ветени четири викенди без ДДВ, што во реалноста никогаш не се случило.

„Ништо не се менува кај губитникот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, кои силно се противеа и против покачување на пензиите, против поголема минимална плата, против мерката Мој ДДВ. Во опозициската партија се уште е силно присутна режимско-криминалната матрица. Затоа Мицкоски очајно и со сите сили и ден денес ги брани криминалците во редовите на својата партија кои се правосилно осудени. Таквото неодговорно, незрело и антидржавно дејствување на Мицкоски му гарантира сигурно место во опозиција уште долги години, граѓаните на три изборни циклуси по ред јасно порачаа дека не поддржуваат нечесни, деструктивни личности како Мицкоски кои работат против интересите на граѓаните и државата“, се вели во реакцијата.

Поврзани вести

Единаесет од новозараените се од Липково, еден од Куманово, информираат од Центарот за јавно здравје на Куманово

Влатко Зорба

ЦИВИЛ: Лажни вести, злоупотреба на граѓански протести и говор на омраза во предизборието

Влатко Зорба

Николовски: На 12 април ќе победиме затоа што одбираме сложно да одиме по правиот пат

Седум починати и 45 нови случаи на Ковид-19, 86 оздравени пациенти

Александар Петровски

Жерновски-Брнс: Северна Македонија и САД, од пријатели до сојузници

Жбогар за МИА: Треба да се воздржиме од ветувања за датуми и да се фокусираме на промени

user3