МАКЕДОНИЈА Политика

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ го загрозуваат здравјето на граѓаните

ВМРО ДПМНЕ, во време на пандемија, кога целиот свет се бори против нов и непознат вирус продолжува со деструктивно делување, опструкции и критики кон сите кои даваат максимални напори во справување со вирусот.

Опозициската ВМРО ДПМНЕ го одолговлекува и блокира носењето на измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, со кои на граѓаните треба да има се обезбеди поголема заштита од Ковид 19.

Со блокирање на мерките, кои се исти и слични како во голем број еврпски држави Христијан Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ го загрозуваат здравјето на сите граѓани.

Лицемерниот Мицкоски глуми загриженост за здравјето на граѓаните, а постојано организира јавни собири опасни по јавното здравје и на кои масовно се кршат мерките за заштита од коронавирусот.

Здравствените институции, стручната јавност имаат капацитет и подготвеност да се справат со есенскиот бран на вирусот и тоа ќе го сторат, колку и да не му се допаѓа тоа на Мицкоски, се вели во соопштението на СДСМ.

Поврзани вести

ДУИ: Не сме запознати со иницијативата на СДСМ за свикување седница, одлуките треба да се носат со консензус

Берта Китинска

Ибраимоски: Платата која ми следува од Собранието, ќе ја донира на неколку семејства

Масовна тепачка во Градски парк

Мицкоски предлага бесплатно тестирање за ковид-19 за здравствените работници

Берта Китинска

Чулев: Отсјајот во случајот „Теретана“ го видов на снимката и истото го пишуваше во извештајот на Внатрешната контрола

Димитров – Мас: Неопходно е да се зграби првата следна прилика за донесување на долгоочекуваната одлука за преговори

Влатко Зорба