МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: ВМРО-ДПМНЕ да се согласат со зголемување на платите и законот за армијата, па да одиме на избори

Не се бара начин за одложување на изборите. На лидерската средба опозицијата беше таа која не сакаше да се оди на брзи избори па бараа подолг период да се подготват. Ги повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да ги изгласаат законите за зголемување на пензиите, законот за одбрана кој е од посебна важност за влезот во НАТО, законот за детска заштита и социјална заштита и на 12 април да одиме на избори, изјави пратеничката од СДСМ Јагода Шахпаска.

Шахпаска истакна дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ прават класично блокирање на Собранието односно без предметно и нелогички натрупуваат амандмани.

На закони каде што се прифатени нивните првични амаднмани, тие додаваат нови 900, класично блокирање на Собранието, вели Шахпаска.

Поврзани вести

Трговскиот и прехранбениот сектор се реорганизира согласно актиуелната состојба

Сугарески: Работиме на огромен број на инфраструктурни проекти

(Видео) Суспендиран е чуварот кој се однесуваше непристојно при изнесувањето на Боки 13

user3

Нови 57 лица во изминатото деноноќие добиле решенија за изолација

Заев и Филипче го пуштија во употреба реновираниот кат на скопската Клиника за гастроентерохепатологија

Maja_Serafimova

Ивент индустрија ИВАП бара да се тргне забрана за организирање на јавни настани и концерти