МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Сите училишта своите планирани патувања во Италија ќе ги одложат

Согласно со задолженијата добиени од Владата на Република Северна Македонија сите училишта своите планирани патувања и екскурзии во Република Италија ќе ги откажат или одложат на неопределено време.

„Во 23 средни училишта на Град Скопје учат околу 21.600 ученици и заштитата на нивното здравје претставува сериозна обврска и одговорност за нас како надлежна институција и за директорите кои раководат со училиштата. До крајот на оваа недела ќе биде одржан и едукативен час за превенција од вирусот согласно со препораките на Светската здравствена организација и Владата на РСМ“, рече на денешната прес конференција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.

Поврзани вести

Мијалков за „Монструм“: Не се сеќавам дека сум превзел нешто за екстрадицијата на обвинетите

Влатко Зорба

Граѓаните нестрпливи за инцидентот во Охис, прашуваат кој си игра со нивното здравје!

Влатко Зорба

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

Берта Китинска

Муцунски ја призна вината на минатото раководство на ВМРО ДПМНЕ на патот кон ЕУ

Влатко Зорба

Николовска: Антикорупциска ќе го следи користењето на службените возила во изборната кампања

Viktor Jovanov

Количини опасен отпад во кругот на АД ОХИС базирани на информации стари над 20 години

Ивана Рамаданова