МАКЕДОНИЈА

Синот на Бајрам: Ве молам носете маски и држете дистанца за време на поворката

Синот на Амди Бајрам, Габриел Бајрам утринава преку Фесјбук упати апел до сите кои ќе бидат дел од погребната церемонија за неговиот татко, да ги почитуваат мерките за држење дистанца и носење маски.
-Почитувани пријатели,
Поворката до вечното почивалиште на мојот татко Амди Бајрам ке тргне во 14.00 часот од нашата семејна куќа во Бутел.
Согласно препораките Ве молам сите кои ќе бидат дел од поворката да држат соодветна социјална дистанца и задолжително да носат маски.
Со почитувањето на овие препораки ќе покажеме почит кон нашиот великан и татко и нема да оставиме можност овој тажен ден за семејството и ромската нација да биде оцрнет.
Ви благодарам за разбирањето, напиша Габриел Бајрам.
Иако Министерството за здравство апелираше до семејството да не се прават погребни ритуали со цел да се спречи ширење на корона вирусот, сепак семејството одлучи да прави голем погреб.

Поврзани вести

Заев: Нема да дозволам влакно да им фали на главата на моето семејство

Ивана Рамаданова

Општина Карпош: ДУП–от З 04 БЛОК 2 е во согласност со новиот закон за урбано зеленило

Д-р Арсова: Коронавирусот се пренесува и преку косата

Берта Китинска

Спасовски: Верувам опозицијата ќе предложи нов кандидат кој ќе го раководи МВР

Никола Поповски

Утрово земјотрес почувствуван во Струмица и Валандово

Манчевски: Ги доставивме листите, покажавме, а во новиот мандат ќе докажеме дека можеме повеќе