МАКЕДОНИЈА

Скопје: Седум сообраќајки, тешко повреден патник во автобус

Еден патник e потешко повреден во автобус во една од вкупно седум сообраќајни незгоди што се случилеи во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Град Скопје. Како што информираат од СВР Скопје, во пет сообраќајки со полесни повредни се здобиле шест лица, а во една била причинета материјална штета.

Во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција санкционирала пет возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила седум возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 11 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило и двајца почетници, како и 15 нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и тројца возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, четворица возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, шест возачи за неправилно престројување, тројца возачи за неправилно престигнување, двајца возачи не дале првенство на минување на возила во зона на крстосница, две лица за не носење заштитен шлем, тројца возачи за не носење сигурносен појас, како и 11 возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Затекнати биле 141 возило непрописно паркирани, а со помош на  специјалното возило „пајак“, отстранети биле 67 возила

Поврзани вести

Твоја партија: Владата се обидува со вбризгување на 2% од буџетот да ја спаси економијата

Никола Поповски

Пола Скопје без вода поради голем дефект

Од денеска променет режим на сообраќај од наплатна станица Гостивар до мостот кај Здуње

Влатко Зорба

Брњарчевски: Татко ми го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот

Влатко Зорба

Тимовите на Црвениот крст ќе им помагаат на ранливите категории граѓани

Спасовски и Лукаревска во втората изборна единица