Категорија : Скопје

Скопје

Сообраќен метеж во центарот на Скопје (фото)

Берта Китинска
Свирежи од возила, сообраќаен метеж , ваква беше сликата утрово во центарот  во Скопје. Колоната од автомобили беше создадена поради бележење на хоризонталната сигнализација на...
МАКЕДОНИЈА Скопје

Општина Кисела Вода: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, извисија децата на загинатите бранители од 2001 година

Никола Поповски
Општина Кисела Вода денес испрати реакција до медиуми заради прекинот на седницата на Советот на општината, затоа што советници од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја...
МАКЕДОНИЈА Скопје

Општина Центар е целосно подготвена за новата учебна година

Никола Поповски
Пред почетокот на учебната 2020/2021 година, Општина Центар како и сите други општини ги презема сите превентивни мерки за безбеден почеток и отворање на училиштата...
Скопје

Скопје доби плоштад за велосипеди

Берта Китинска
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и амбасадорот на делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, Дејвид Гир, денеска го отворија првиот плоштад за велосипеди во...
Скопје

Шилегов: Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Влатко Зорба
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се под нејзина надлежност,...
Скопје

Велосипедскиот паркинг ќе биде отворен кај Транспортниот центар

Берта Китинска
Евроамбасадорот Дејвид Гир и градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска официјално ќе го отворат паркингот за велосипеди „Велоштад“ во рамки на Транспортниот центар. -Ова урбано...
МАКЕДОНИЈА Скопје

Дезинфекциски пумпи за сите училишта во општина Карпош

Никола Поповски
За уште поголема хигиена и редовна дезинфекција на основните училишта, Општина Карпош им додели дезинфекциски пумпи на сите десет образовни установи. Имено, со овие пумпи,...
Скопје

Автополигон под Кале претворен во депонија

Берта Китинска
Инспекторат на Град Скопје денеска го посетија поранешниот автополигон под Кале. -При извршениот увид на просторот на поранешниот автополигон под Кале и констатацијата дека на...
Скопје

За една седмица санкционирани 296 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Берта Китинска
ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за седум дена санкционираа 296 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното...
МАКЕДОНИЈА Скопје

Маркоска: Нова спортска сала во Волково

Александар Петровски
Дури и во време на сериозна пандемија не запира реализацијата на капиталните проекти во Општина Ѓорче Петров. Локалната и централната власт предводени од СДСМ продолжуваат...