Скопје

Две бездомни жени со здравствени проблеми цел месец живеат на улица во скопски Капиштец

Жениве се на улица!! Месец дена!! Избркани и со здравствени проблеми!Социјално не реагира, брза помош не доаѓа!!, вака гласи објавата која се шири на социјалните мрежи.

“Во Капиштец има две бездомни жени, од кои едната е на 90 години, другата околу 60 години и можно е да има психолошки проблем. Повозрасната  жена никој не ја прима бидејќи има пензија од 14.000 денари и е сенилна и наглува, а за помладата не знам ништо. На улица се повеќе од месец дена, беа згрижени на краток период, но еве ги повторно на улица“, стои во објавата на социјалните мрежи.

Поврзани вести

Работната група за „Скопје 2014“ побара ослободување од „барокот“ од „Малиот ринг“

Бобан Црничиќ е нов в.д. директор на ЈП „Улици и патишта“

Никола Поповски

Поднесени се 1.350 апликации за субвенции за инвертери, остануваат средства за уште околу 4.000

Влатко Зорба

Шилегов: Со новите MAN екоавтобуси, Скопје стана дел од европските метрополи (ВИДЕО)

ЈСП: Од петок во функција сезонските автобуски линии 58 и 69

Здруженијата за заштита на животни бараат итна смена на в.д. директорката на ЈП Лајка со активист-волонтер