Скопје

Град Скопје ќе субвенционира инвертери за пет илјади граѓани

Град Скопје денеска го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата, каде што граѓаните ќе може да аплицираат онлајн.

Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху денеска одржаа прес-конференција и ги објасни деталите за распишаниот повик за субвенции на инвертер клима уреди.

– Согласно со условите на овој јавен повик се отвора можноста за над 5.000 граѓани на Скопје да им бидат целосно надоместени трошоците за набавка на инвертер уред, но не поголема од 62.000 денари во нето износ. Сите граѓани на територија на Град Скопје кои немаат искористено субвенции за затоплување на своето домаќинство од Градот Скопје и кои немаат приклучок или можност за приклучок на централно греење во објектот каде што ќе биде инсталиран уредот имаат право да учествуваат на повикот. Набавениот уред потребно е да биде монтиран во објектот со адреса од личната карта на барателот. Повикот ги опфаќа граѓаните кои купиле инвертер од 01.01.2020 година, до завршувањето на повикот на 30.11.2020 години или до денот на исцрпување на средствата – изјави Салиху.

Поврзани вести

Центар за лица со аутизам ќе добие општина Карпош

Со три коловозни ленти: Од утре скопјани ќе возат по новиот булевар АСНОМ (ФОТО)

Проектот за салата „Партизан“ во Карпош 4 во завршна фаза

Влатко Зорба

Скопските занаетчии ќе добијат субвенции

Берта Китинска

Град Скопје ќе добие донација од дронови и термална камера

Полицајци на велосипеди спречиле десетчлена банда која ограбувала во близина на Олимпискиот базен

Никола Поповски