Скопје

Шилегов: Зачестеното прскање со инсектициди може да го загрози здравјето на граѓаните

Видовте дека денеска повторно врне, затоа моравме за утре да го одложиме запрашувањето, изјави денска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

“По консултациите со Институт за јавно здравје заклучено е дека честото запрашување против комарци е штетно по здравјето на луѓето.Препораките се дека прскањето со инсектициди ако е зачестено може да го загрози и здравјето на граѓаните. Затоа одбравме да има паиуза од 10 дена, а последното беше на 15 август“, рече Шилегов.

Поврзани вести

Се намалува бројот на заболени: Во Чаир регистринаи 373 активни случаи

МВР поднесе акт до ОЈО за дивоградбата кај „Мавровка“

Берта Китинска

Град Скопје го продолжува јавниот повик за субвенции за инвертери

Берта Китинска

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов се однесува како подвоена личност

Никола Поповски

Богоев: Започнува реконструкцијата на улицата „Никола Парапунов” во Карпош 4

Никола Поповски

Екипи на Град Скопје и на Противпожарната бригада извршија миење и дезинфекција на кејот на реката Вардар