МАКЕДОНИЈА

Смилевски: Позади нас стојат две успешни години, полни со предизвици, динамична работа и градежни активности

Велимир Смилевски, градоначалникот на скопската општина Бутел за 24 инфо вели дека реализацијата на планираното немало да биде успешна, доколу ја немал поддршката од жителите, централната власт и тимот со кој работи. За изминатите две години реализирани се повеќе проекти од инфраструктурата, комунални дејности, образование, социјална заштита и останати дејности каде што општината има надлежност. Политичкиот ангажман и дополнителните обврски, бараат големи и сериозни отстапки за штета на приватниот живот. За себе вели дека подолго време е дел од политиката и се надева дека во иднина ќе има повеќе време, кое ќе го искористи со семејството.

Две години откако сте на функцијата градоначалник. Што беше планирано за овој период, а што е остварено?

-Позади нас стојат две успешни години, полни со предизвици, динамична работа и градежни активности. Реализацијата немаше да биде успешна, доколу ја немав поддршката од жителите, централната власт и тимот со кој работам.  Имајќи во предвид дека општината ја затекнавме без готови проекти, програми и демотивирана администрација, полека но сигурно застануваме на здрави нозе со чисти визии за иднината на општината. Реализирани се повеќе проекти од инфраструктурата, комунални дејности, образование, социјална заштита и останати дејности каде што општината има надлежност.

Поврзани вести

ГАЛЕРИЈА: Лидерите на средба за одложување на изборите, Ахмети и Тачи не дојдоа

Александар Тодески

Дијагностициран коронавирус кај 18 деца до девет години

Влатко Зорба

Туск за „Гардијан“: Голема грешка е француското „не“ за лидерите од Западен Балкан, особено за Скопје

Maja_Serafimova

Заев: На 12-ти април излегуваме со очекувањето дека напредокот на државата ќе продолжи

Берта Китинска

УЈП почна со исплата на парични средства по основ на МојДДВ

Влатко Зорба

Жерновски-Брнс: Северна Македонија и САД, од пријатели до сојузници