МАКЕДОНИЈА

Сопругата на претседателот Пендаровски учествуваше на настанот „Таа лета со сопствени крилја“

Сопругата на претседателот Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на денешниот настан „Таа лета со сопствени крилја“, организиран во рамките на иницијативата за Западен Балкан на шведскиот Институт за претприемништво кај жените, а поддржан од Амбасадата на Шведска во земјава.

Во своето обраќање пред присутните на настанот, Ѓоргиевска истакна дека успехот, како и многу други важни нешта во животот немаат возраст и дека на патот кон успехот младите жени треба да бидат самоуверени, да комбинираат амбиција и инспирација и да го најдат своето идеално место, соопштија од Кабинетот на претседателот.

– Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја со другите и поддржете и други жени да успеат, рече Ѓоргиевска и додаде дека образованието е многу важно и затоа и таа се трудела да учи од најдобрите.

Таа исто така порача дека работните места не треба да се етикетираат како „женски“ или како „машки“, туку дека сите треба да се стремиме кон постигнување  поголема родова еднаквост.

На настанот свои искуства од областа на претприемништвото пренесоа успешни жени од бизнис секторот од повеќе странски земји меѓу кои и професори од Универзитетот Лунд од Шведска со цел истите да мотивираат и инспирираат за вклучување на жените во светот на претприемништвото.

Проектот е инициран од три млади жени кои беа дел од обуката за иновации и претприемништво на Шведскиот Институт во Лунд, a составен дел од настанот беше и церемонијата на доделување на признанија на Ирена Јакимовска, Гзиме Фејзи и Фатма Бајрам Аземовска за нивните достигнувања како успешни жени во своите области на делување.

Поврзани вести

Бишевац за Пендаровски: Добро е што за прв пат еден македонски политичар „ја спушти топката“

Влатко Зорба

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи во вторник

Царовска: Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ се ветуваат работи што постојат и права што граѓаните ги имаат

Шекеринска: Пет возила на Армијата за помош на здравствените работници

Џолев: „Рекет“ на оценување, се чека рочиште

Влатко Зорба

Активистот Јасмин Реџепи ќе поднесе тужба против Љупчо Златев за лажното обвинување за тероризам