МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Нашите млади наследници ја споделија со сите нас радоста на музичката солидарност

Нема поубава и понадежна порака од оваа на децата од Основното училиште „Коле Неделковски“ од Скопје, сите ученици и во Државното музичко балетско училиште „Илија Николовски Луј“ и нивната изведба на химната на Европската Унија „Ода на радоста“, објави премиерот Оливер Спсовски по повод 9 Мај – Денот на Европа, на својот фејсбук профил.

-На Денот на Европа овие наши млади наследници од иднината, од нивната иднина во Европската Унија, ја споделија со сите нас радоста на музичката солидарност во време кога надежта ни е најпотребна и која тие ја собраа и ни ја подарија под менторство на професорката Марија Ѓошевска.

Со нејзиниот аранжман и во изведба на Ведран Андреевски на пијано (во класа на проф.Борис Светиев), на Мила Андреевска на виолончело (во класата на проф.Маре Видевска), на Ана Котевска на виолина (во класата на проф.Олгица Здравковска), и на Дарија Мандариќ на пијано (во класа на проф. Славица Мицовска), го славиме денеска големиот ден – Нека ни е за многу години 9 Мај – Денот на Европа!,објави премиерот.

Поврзани вести

ГАЛЕРИЈА: Опасниот винил хлорид во цистерна се чува во Охис, низ целиот свет се уништувал пред 30 години

Во соработката со португалското МНР уште седум македонски граѓани вратени од Перу во Европа

Влатко Зорба

Како родителите ќе се изјаснуваат дали сакаат децата да им учат онлајн и според кои критериуми училиштата ќе може да организираат настава со физичко присуство?

Никола Поповски

Наставничка од Канатларци позитивна на Ковид-19, осум ученици и тројца наставници во самоизолација

Шефот на дипломатијата Димитров утре во посета на Шпанија

Stefanija Kuzmanovska

ЕУ објави нова листа на земји со дозвола за влез, Северна Македонија повторно ја нема