МАКЕДОНИЈА Политика

Српски медиуми: Дали Заев ќе формира влада – две опции се во игра

Доколку претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски му го довери мандатот за формирање нова влада на Зоран Заев, тој ќе го стави во голема неволја поранешниот премиер на оваа земја, пишува српскиот портал „Nova.rs“.

Имено, лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) ќе се соочи со два пата, од кои, според аналитичарите, не се знае кој е потежок, неизвесен и нестабилен за иднината на новиот кабинет во Скопје.

На неизвесните парламентарни избори одржани вчера, од вкупно 120 места во македонскиот парламент, СДСМ на Заев освои 46 места, додека опозициската ВМРО-ДПМНЕ има само две места помалку.

Во албанскиот блок, владејачката Демократска унија за интеграција (ДУИ) освои 15 пратеници, опозициската Алијанса за Албанците 12, а Демократската партија на Албанците има едно место.

Новоформираната македонска партија Левица, предводена од универзитетскиот професор Димитар Апасиев, освои две места.

И победници и губитници

„Сите учесници на изборите добија порака од гласачите за тоа како ја спроведоа својата политика. Среќен сум што граѓаните ја препознаа вистинската вредност и ни дадоа шанса да изградиме подобра иднина за Северна Македонија“, рече Заев, кој се обрати на изборната ноќ скоро два часа по полноќ.

Неговиот политички ривал, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не се обрати пред јавноста на изборите вечер до раните утрински часови, а неговата партија рече дека тие биле победници на изборите и дека овој резултат, како што изјавиле, значел крај на корумпираната влада на Зоран Заев.

Општ впечаток е дека и обајцата се победници и губитници на овие избори, бидејќи патот до магичниот број од 61 пратеник нема да биде ниту лесен, ниту краток, така што на сите ќе им треба многу математичка комбинаторика за да го достигнат тоа.

Комплициран процес

Политичкиот аналитичар Џелал Незири за „Nova.rs“ изјави дека Заев има две подеднакво тешки опции, па очекува дека процесот на формирање на македонската влада ќе биде многу комплициран.

„Првата опција е коалиција со ДУИ, со која точно го преминува прагот од 61 пратеник. Тоа ќе биде тешка мисија за Заев, затоа што за време на кампањата, и тој и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, жестоко се критикуваа едни со други. Покрај тоа, Ахмети одамна излезе со услови за можно учество во идната влада, а тоа е позицијата на премиерот, потенцирајќи го неговиот кандидат за таа позиција“, објаснува Незири.

Тој спомнува уште една можност на која може да се повика Заев, но истакнува дека тоа е скоро невозможно.

„Втората опција би била поширока коалиција со сите други партии кои влегоа во парламентот освен ВМРО и ДУИ, со кои СДСМ повторно би имала точно 61 место. Сепак, тоа е скоро невозможно, затоа што владата не би била стабилна со тоа. Тоа би било многу зависно од претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи или, од друга страна, од новата партија Левица, која има контроверзен лидер кој го оспорува договорот со Грците, испраќа антиалбански пораки и зазема антиисламски ставови“, тврди Незири.

Краен рок од 20 дена

Аналитичарот споменува како особено отежнувачка околност за Заев дека според формулацијата на законот, премиерот има само 20 дена да формира влада и да ја претстави својата програма.

„Според член 90 од Уставот на Република Северна Македонија, мандатот за формирање на Владата го дава Претседателот на оној кој може да обезбеди парламентарно мнозинство од 61 година и има рок од 20 дена. Бидејќи партијата на Заев победи на изборите, претседателот ќе му даде мандат да формира нова влада. Со оглед на сите околности, ќе му биде тешко да успее во тоа“, заклучува Незири.

Поврзани вести

СДСМ: Проширен и реконструиран патот Волково – Кучково, градиме модерна инфраструктура во општина Ѓорче Петров

Анѓушев: Заштедите на ЕСМ ги насочуваме во заштита на животната средина (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Медицинска сестра на Детската клиника заболена од коронавирус

Влатко Зорба

Медицинската сестра Маја денеска доби посебно признание од министерот  за здравство

Берта Китинска

Не очекуваме поголем наплив на нови пациенти за прием во болниците, вели Филипче

САД го честитаа празникот Илинден

Берта Китинска