МАКЕДОНИЈА Политика

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за ЈО

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи.

Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО – ДПМНЕ, на која станало збор за можните решенија и одоглавување на дијалогот за законското решение за Јавното обвинителство.

-ВМРО-ДПМНЕ се обврза да достави конкретни писмени забелешки на текстот на законот во наредните денови пред да се закаже средба на работните групи која би требало да се случи до крајот на оваа недела. Постапките на СЈО и продолжување со работа на обвинителите на конкретните случаи со кои се задолжени остануваат најголем проблем за опозицијата. Ние сакаме правда и професионално обвинителство кое ќе ги продолжи постапките. СДСМ цврсто стои зад донесување на законот и работиме со сите пратенички групи за негово донесување, велат од СДСМ.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, посочуваат дека камен на сопнување продолжува да биде, како  што наведуваат, „неизбалансираното законско решение со кое засега не се гарантира независно јавно обвинителство кое е подложно на политички злоупотреби“.

Поврзани вести

Дескоска: Судовите продолжуваат со работа со превземање на сите мерки за претпазливост за заштита од корона вирусот

Влатко Зорба

ВМРО – ДПМНЕ со партиски обележја дели пакети и се рекламира на социјалните мрежи

Рускоска: Торбата Луј Витон, заврши во домот на родителите на Јовановски

Две годишно дете позитивно на коронавирус во Кочани

Влатко Зорба

Шахпаска: 27.000 семејства примаат за 300% повисока социјална помош (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Словенечки медиуми: Македонскиот претседател прогласи вонредна состојба за непречено организирање на изборите“